17 lutego 2016 Przechowywanie dokumentów
Teczki

Ilość różnych teczek, które przewinęły się przez nasze ręce, na pewno jest potężna. Mamy teczki ze skrzydłami wewnętrznymi i takie, które rozkładają się jak skoroszyty. Mamy też teczki pudełkowe zamykane na rzepy lub gumkę oraz teczki kopertowe, których nie da się całkiem rozłożyć. W niektórych z nich znajdziemy specjalne zakładki służące do segregacji arkuszy, niektóre będą miały rączki umożliwiające ich przenoszenie po zapełnieniu… wymieniać by długo. Zajmijmy się nimi na najwyższym stopniu abstrakcji. Materiały i kolory Najzwyklejsze, najprostsze teczki wykonuje się z lekkiego kartonu o gramaturze na poziomie 250g/m2. Tego typu teczki są proste i tanie w produkcji, więc ich kolorystyka jest wręcz bajkowa. Niektóre z nich dla urozmaicenia mają marmurkową lub laminowaną powierzchnię, inne są na różne sposoby wzmacniane.

Większe teczki podobnej klasy mają karton o wyższej gramaturze, który jest dodatkowo laminowany w celu jego wzmocnienia. Dla wygody użytkowania wykańcza się ją od wewnątrz papierem. Najsilniejsze teczki bywają wykonane z PCV lub polipropylenu, ale zwykle dodatkowe wzmocnienia mają postać oklein rogów i grzbietu. Siłą rzeczy, kartonowe teczki nie są przezroczyste, ale niewiele droższe produkty z tworzyw sztucznych już przeźroczystością mogą się cechować. Faktura okładek w obu przypadkach może być bardzo różna, tak samo jak ich szata kolorystyczna. W teczkach kartonowych dodatkowo pojawiają się zazwyczaj specjalne miejsca na opis, co w przypadku opcji z tworzyw sztucznych możliwe jest tyko po nałożeniu na nich specjalnych dodatków lub poprzez naklejenie etykiety.

Rozmiary teczek na dokumenty Oprócz tego możliwe są jeszcze inne mechanizmy opisywania teczek, nawet poprzez dołączenie nośników cyfrowych. Teczki wiązane i na gumkę Teczki wiązane to najczęściej tradycyjne teczki kartonowe, ale mogą to być i teczki sztuczne z polipropylenu, w których wiązanie polega na specjalnym okręcaniu sznurka na uchwytach. Teczek na gumkę jest aż 5 rodzajów. Mamy gumki ciągnące się przez całą długość teczki i mamy małe haczyki na środku, by przywołać tylko dwa najpopularniejsze rozwiązania. Rzepy, suwaki i zatrzaski. Teczki na rzepy to zwykle dość duży karton wymagający czasami nawet dwóch rzepów. Teczki z suwakiem są cenione za możliwość chowania w nich drobnych przedmiotów. Zatrzaski to z kolei dość spora różnorodność rozwiązań szczegółowych, w tym nawet takie, które wzorują się na tornistrach szkolnych. Rozmiary. Typowa teczka jest przystosowana do przechowywania niewielkiego pliku dokumentów A4, ale znajdziemy też teczki do dokumentów większych i mniejszych, a także takie przeznaczone do przechowywania dużej ilości dokumentów na raz.

Zobacz również
Przechowywanie dokumentów

Plastikowe albo kartonowe okładki, które mają specjalny mechanizm umożliwiający wpinanie dokumentów to takie rozwiązanie, które daje nam możliwość uporządkowania wszystkich dokumentów...

Koszulki na dokumenty to bardzo praktyczne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza. Większość z nich przygotowuje się obecnie pod kątem rozmiaru A4, ponieważ takie dokumenty są najczęściej...