8 lutego 2016 Przechowywanie dokumentów
Rozmiary koszulek

Koszulki na dokumenty to bardzo praktyczne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza. Większość z nich przygotowuje się obecnie pod kątem rozmiaru A4, ponieważ takie dokumenty są najczęściej wykorzystywane obecnie i powstaje ich najwięcej. Ale oczywiście można spotkać także rozmiar A5 oraz A3, czasami firmy także na zamówienie przygotowują również bardzo duży rozmiar A2. Te większe mogą mieć dodatkowe perforacje na bokach. Spotkać można koszulki w formie B4 w niektórych firmach jako koszulki z klapką.

Struktura, powierzchnia, kolor

Najliczniej sprzedawane są koszulki matowe, których wielką zaletą będzie niska cena oraz to, że nie będzie widać na nich odcisków palców i będą ładnie wyglądać. Z drugiej strony mamy takie krystaliczne, które są natomiast bardzo wygodne, ponieważ tekst jest tam świetnie widoczny i jeśli mamy dokumenty kserować to w ogóle nie będzie trzeba ich wyciągać z koszulki. Z tego samego powodu warto także wybierać takie rozwiązanie, gdy chce się jakieś dokumenty komuś prezentować.

Wkładanie dokumentów

Wkładanie dokumentów dokonuje się przez umieszczoną na górze szczelinę, do której wprowadza się kartki. Wpinanie do góry nogami takich koszulek jest możliwe, ale całkowicie niepraktyczne, ponieważ kartki będą nam szybko wypadać z takiego segregatora. Takie koszulki, w które wkłada się dokumenty z boku także istnieją, ale raczej sprawdzają się one średnio. Jeśli ktoś chce wyciągać dokumenty, by coś na nich dopisać to możliwe, że takie rozwiązanie będzie dla niego korzystne, jednak, gdy wkłada się bokiem trzeba je jakość zabezpieczyć przed wypadaniem.

Koszulki zamykane

Można tutaj mówić o specjalnych koszulkach z klapką, która będzie zabezpieczać arkusze, które są włożone. Znajdziemy także takie, które maja perforacje z boku. Są również koszulki z zakładką, które wykonuje się z grubszej folii. Te z klapką najczęściej posiadają zabezpieczenie na rzep, gdy weźmie się serię Leitz oraz Bepo. Ponadto koszulki na suwak, które mieszczą również kartki A5 oraz A4 także są spotykane.

Koszulki na dokumenty z zapięciem Koszulki poszerzane (katalogowe)

Jak sama nazwa wskazuje takie koszulki są już przeznaczone do przechowania raczej większej ilości dokumentów, najbardziej popularne będą jednak takie, których pojemność jest mała. Jeśli do kieszeni włoży się zbyt wiele dokumentów to może nawet dochodzić do deformacji a koszulka będzie zniszczona. Dlatego jeśli chce się wprowadzać większe ilości dokumentów to trzeba się zdecydować na tak zwane koszulki poszerzane, które mają oczywiście większe rozmiary i będzie można włożyć więcej dokumentów. Musza one być trwalsze i wykonane solidniej, ponieważ będzie się tam wkładać więcej kartek i będzie też większy ciężar.

Zobacz również
Przechowywanie dokumentów

Plastikowe albo kartonowe okładki, które mają specjalny mechanizm umożliwiający wpinanie dokumentów to takie rozwiązanie, które daje nam możliwość uporządkowania wszystkich dokumentów...

Ilość różnych teczek, które przewinęły się przez nasze ręce, na pewno jest potężna. Mamy teczki ze skrzydłami wewnętrznymi i takie, które rozkładają się jak skoroszyty. Mamy też...